Które rośliny potrzebują pomocy pergoli ogrodowych?

Doskonałe pergole do wspinania się dla roślin

Anna

Wszystkiego po trochu: medioznawca Anna interesuje się nowymi trendami. W tematach takich jak: wyposażenie wnętrz, moda, odżywianie czy styl życia czuję się jak ryba w wodzie. Jest zawsze dobrze poinformowana i chętnie testuje nowe rzeczy. W wolnych chwilach można ją znaleźć z dobrą książką. Anna uwielbia dzielić się swoją wiedzą i jako zapalona blogerka-hobbystka regularnie pisze nowe artykuły dla Relax Mag.

Kwitnące pnącza to nie tylko radość dla ogrodników hobbystów i miłośników roślin, ale także dobre narzędzie projektowe do wypełnienia zielenią wnętrza lub terenu zewnętrznego. Rośliny uprawne lubią rosnąć wysoko w górę i dostarczać swoim właścicielom soczyste pomidory, smaczną paprykę czy smakowite nasiona roślin strączkowych. Niezależnie od tego czy Twoim celem jest dzika dżungla kwitnących pnączy, czy obfity warzywnik pełen pysznych smakołyków pergole do wspinania się dla roślin nie tylko zapewniają sadzonką stabilność i ochronę, ale także przyciągają wzrok do ogrodu. W tym artykule chcielibyśmy przekazać Państwu przydatne informacje na temat wielu zalet pergoli wspinaczkowych oraz przedstawić nasz bogaty katalog produktów ogrodniczych. Tutaj z pewnością znajdziesz odpowiednie podpory do roślin, aby cieszyć się odpowiednim wzrostem Twoich ulubionych sadzonek.
hobby

Jakie rośliny posadzić przy pergoli?

Funkcją podpory do roślin jest zasadniczo zapewnienie kształtu i wsparcia dla rośliny podczas jej wzrostu. Rośliny wspinające się potrzebują podpory, aby rosnąć w górę. W niektórych przypadkach jak stopłat zarasta bez konieczności użycia pergoli do wspinania się. Inne gatunki typu pomidor dają ciężkie owoce i mają tendencję do wyginania się i zrywania
Inne zalety pergoli do wspinania się dla roślin w ogrodzie są następujące:
 • Lepsza wentylacja i zapobieganie zagrzybieniu
 • Jednolite napromieniowanie światłem słonecznym
 • Ochrona przed szkodnikami takimi jak ślimaki
 • Zapobieganie kontaktu owoców z ziemią co może spowodować ich zachorowanie lub gnicie (w przypadku melonów lub dyni)
 • Służy jako wiatrochron
 • Ułatwione przycinanie i zbieranie plonów
 • Lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni w ogrodzie
gardening

Jak znaleźć odpowiednią podporę dla roślin?

Akcesoria do wspinaczki roślin dostępne są z różnych materiałów, w licznych kształtach i o różnych funkcjach. Są one zazwyczaj wykonane z lekkiego i wytrzymałego bambusa , zapobiegającego powstawaniu pleśni, tworzywa sztucznego, elastycznego włókna szklanego lub pokrytego tworzywem sztucznym metalu, który jest często dostępny w różnych kolorach i daje efekt dekoracyjny. Istnieje również wiele możliwości, jeśli chodzi o kształt:
 • Tyczki bambusowe - lub tyczki metalowe są idealne do roślin i kwiatów doniczkowych, takich jak monstera, filodendron, storczyki, fikus lub do upraw roślin jak np. cukinia.
 • Pergole kolumnowe są często wykorzystywane do sadzenia pomidorów lub ogórków. Do nóg można również przymocować poziome sznurki, aby uprawiać groch lub fasolę.
 • Podpora pierścieniowa na pomidory to kolejny popularny rodzaj wsporników roślin, które zawierają pierścienie dla dodatkowego wsparcia owoców.
 • Kolumny do pomidorów mogą być wykorzystywane do podtrzymywania upraw bez konieczności stosowania dodatkowych materiałów mocujących.
Jeśli jednak interesują nas rośliny ozdobne i chcemy udekorować ogród pnączami i kwiatami takimi jak bluszcz czy róże lub chcemy posadzić rośliny jadalne takie jak maliny czy winorośl to również mamy wiele możliwości:
 • Pergole na różemogą być umieszczone w pobliżu wejścia do domu lub do dekoracji ścieżek.
 • Trejaże ikraty ogrodowewspaniale wyglądają obsadzone powojnikami lub różami pnącymi. Dostępne są modele, które można zamontować na ścianie lub wbić w ziemię, a także wysuwane drabinki do kwiatów o konstrukcji harmonijkowej, których szerokość można elastycznie regulować. Inne trejaże są nawet wyposażone w doniczkę, w której można bezpośrednio zasadzić swoje zielone rośliny.
 • Podobnie można użyćobelisków ogrodowych,często zakończonych dekoracyjnymi kolcami, aby wnieść elegancję do przestrzeni zewnętrznej.
garden
Kiedy już znajdziesz odpowiednią pergolę dla swoich roślin, nie zapomnij o odpowiednim materiale mocującym. Najczęściej stosuje się drut do wiązania ponieważ jest on bardzo elastyczny. Można jednak użyć także sznurka, klipsów do roślin lub opasek do roślin. Pamiętaj jednak, że nie należy zbyt mocno wiązać pni i gałęzi pnączy, aby rośliny mogły się swobodnie rozrastać. Mamy nadzieję, że tymi informacjami rozbudziliśmy Waszą ogrodową wyobraźnie oraz że teraz jesteście zachęceni do wypełnienia swojego ogrodu lub mieszkania pięknymi roślinami.

Różne rodzaje pergoli ogrodowych

Oto więcej pomysłów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Tutaj znajdziesz więcej ciekawych artykułów opisanych na blogu i odkryjesz nasze ulubione produkty.

Zapisz się do naszego newslettera i zaoszczędź 20 zł*

*Zniżkę należy zrealizować za pomocą kodu rabatowego znajdującego się w koszyku. Kod rabatowy, który jest wysyłany mailowo po potwierdzeniu zapisu do newsletter nie może być wykorzystany do zamówień, które zostały już złożone i nie może być łączony z innymi kuponami. Kod rabatowy jest ważny przy minimalnej wartości zamówienia 200 zł.