Feminizm i Dzień Kobiet

Od feminizmu do Dnia Kobiet

Anna

Wszystkiego po trochu: medioznawca Anna interesuje się nowymi trendami. W tematach takich jak: wyposażenie wnętrz, moda, odżywianie czy styl życia czuję się jak ryba w wodzie. Jest zawsze dobrze poinformowana i chętnie testuje nowe rzeczy. W wolnych chwilach można ją znaleźć z dobrą książką. Anna uwielbia dzielić się swoją wiedzą i jako zapalona blogerka-hobbystka regularnie pisze nowe artykuły dla Relax Mag.

Termin feminizm został podzielony na 4 fale. Za twórcę tego pojęcia uważa się francuskiego socjalistę Charlesa Fouriera. W tym temacie ciekawą osobowością jest dziennikarka i rzeczniczka praw wyborczych dla kobiet Hubertine Auclert, która po raz pierwszy uznała siebie za féministe. Termin "féministe" zawiera w sobie potrzebę większego udziału kobiet w życiu publicznym i politycznym. Z czasem terminem "feminizm" zaczęto określać wszystkie te ruchy, które zwalczają dyskryminację kobiet i dążą do osiągnięcia równości i równouprawnienia.

Historia feminizmu

Feminizm powstał jako ruch społeczny, polityczny i intelektualny mający na celu osiągnięcie równych praw między płciami. Historycznych korzeni feminizmu można doszukiwać się w różnych epokach i kontekstach kulturowych. Jeden z pierwszych przejawów współczesnego feminizmu ma miejsce pod koniec XVIII wieku, kiedy angielska pisarka Mary Wollstonecraft opublikowała książkę „Wołanie o prawa kobiety ” w 1792 r., w którym poparła znaczenie edukacji kobiet i ich udziału w życiu publicznym. W XX wieku feminizm przeżywał fazę odnowy i ekspansji charakteryzującą się walką o dostęp do pracy i szkoleń dla kobiet oraz roszczeniem kobiet o prawo do samostanowienia o własnym ciele oraz potępienie przemocy na tle płciowym. W tym okresie rozwinęły się różne nurty myśli i aktywizmu feministycznego, w tym feminizm radykalny, feminizm różnicy, feminizm intersekcjonalny.
women

Dzień Kobiet 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet to dzień, w którym celebruje się wszystkie osiągnięcia społeczne, gospodarcze, kulturalne i polityczne jakie osiągnęły kobiety na całym świecie. Święto obchodzi się na bogato w niemal wszystkich krajach, Tradycje wszędzie są podobne, choć różnią się detalami. W 1921 roku data 8 marca została oficjalnie przyjęta jako Międzynarodowy Dzień Kobiet przez Międzynarodową Konferencję Kobiet w Kopenhadze. Od tego czasu jest on obchodzony corocznie na całym świecie

Co wręczyć kobiecie dnia 8 marca?

Najlepsze są szczere gesty, które nie stwarzają poczucia sztuczności i chwilowego zainteresowania tą okazją. W Polsce najpopularniejszą formą prezentu w Dzień Kobiet są kwiaty. W naszym obyczaju przyswojone jest wręczanie przez mężczyzn tego dnia znajomym kobietom – matkom, siostrą, żonom, znajomym, koleżankom z pracy oraz partnerką kwiatów i drobnych podarunków, najczęściej w postaci słodkości.

Najpopularniejsze kwiaty kupowane w dniu 8 marca oraz ich znaczenie:


  • •czerwone róże – symbol miłości

  • •różowe tulipany - troska i sentyment

  • •fioletowe tulipany – władza, dostatek i bogactwo

  • •kolorowe gerbery – szacunek i podziw (najbardziej uniwersalne)

  • •białe goździki – niewinność, czyste intencje

  • •żółte frezje – radość i odnowa
Należy pamiętać, że przekaz wyrażany przez kwiaty zmienia się wraz z ich kolorem. W Dzień Kobiet postaw na ciepłe kolory jak czerwień i róż. Kolor biały jest dobrym rozwiązaniem, gdy obdarowujesz kwiatem starszą osobę. Pamiętaj, aby być kreatywnym. Dołącz do kwiatów bilecik lub mały liścik – napisz też kilka słów od siebie. Na pewno każda obdarowana przez Ciebie osoba to doceni. Ludzie lubią być zaskakiwani czymś nieszablonowym. Zdecydowałeś się przełamać stereotypy i zamiast kwiatów chciałbyś kupić prezent dla Twojej kobiety? Pomożemy Ci wybrać coś niebanalnego na tą okazję. Zajrzyj do kategorii Łazienka. Na pewno nasze akcesoria łazienkowe typu organizer na kosmetyki lub półka na wannę do relaksującej kąpieli może okazać się strzałem w 10siątke! Bardzo modne stało się również obdarowywanie kobiet drobnymi upominkami związanymi z wykonywaniem prac domowych. Wysoko w rankingu prezentów w dniu 8 marca znajduje się wieczorna kolacja w restauracji oraz perfumy.

Zapisz się do naszego newslettera i zaoszczędź 20 zł*

*Zniżkę należy zrealizować za pomocą kodu rabatowego znajdującego się w koszyku. Kod rabatowy, który jest wysyłany mailowo po potwierdzeniu zapisu do newsletter nie może być wykorzystany do zamówień, które zostały już złożone i nie może być łączony z innymi kuponami. Kod rabatowy jest ważny przy minimalnej wartości zamówienia 200 zł.