Od feminizmu do Dnia Kobiet
Anna
Wszystkiego po trochu: medioznawca Anna interesuje się nowymi trendami. W tematach takich jak: wyposażenie wnętrz, moda, odżywianie czy styl życia czuję się jak ryba w wodzie. Jest zawsze dobrze poinformowana i chętnie testuje nowe rzeczy. W wolnych chwilach można ją znaleźć z dobrą książką. Anna uwielbia dzielić się swoją wiedzą i jako zapalona blogerka-hobbystka regularnie pisze nowe artykuły dla Relax Mag.
Termin feminizm został podzielony na 4 fale. Za twórcę tego pojęcia uważa się francuskiego socjalistę Charlesa Fouriera. W tym temacie ciekawą osobowością jest dziennikarka i rzeczniczka praw wyborczych dla kobiet Hubertine Auclert, która po raz pierwszy uznała siebie za féministe. Termin "féministe" zawiera w sobie potrzebę większego udziału kobiet w życiu publicznym i politycznym. Z czasem terminem "feminizm" zaczęto określać wszystkie te ruchy, które zwalczają dyskryminację kobiet i dążą do osiągnięcia równości i równouprawnienia.
Historia feminizmu
Feminizm powstał jako ruch społeczny, polityczny i intelektualny mający na celu osiągnięcie równych praw między płciami. Historycznych korzeni feminizmu można doszukiwać się w różnych epokach i kontekstach kulturowych. Jeden z pierwszych przejawów współczesnego feminizmu ma miejsce pod koniec XVIII wieku, kiedy angielska pisarka Mary Wollstonecraft opublikowała książkę „Wołanie o prawa kobiety ” w 1792 r., w którym poparła znaczenie edukacji kobiet i ich udziału w życiu publicznym. W XX wieku feminizm przeżywał fazę odnowy i ekspansji charakteryzującą się walką o dostęp do pracy i szkoleń dla kobiet oraz roszczeniem kobiet o prawo do samostanowienia o własnym ciele oraz potępienie przemocy na tle płciowym. W tym okresie rozwinęły się różne nurty myśli i aktywizmu feministycznego, w tym feminizm radykalny, feminizm różnicy, feminizm intersekcjonalny.
Dzień Kobiet 8 marca
Międzynarodowy Dzień Kobiet to dzień, w którym celebruje się wszystkie osiągnięcia społeczne, gospodarcze, kulturalne i polityczne jakie osiągnęły kobiety na całym świecie. Święto obchodzi się na bogato w niemal wszystkich krajach, Tradycje wszędzie są podobne, choć różnią się detalami. W 1921 roku data 8 marca została oficjalnie przyjęta jako Międzynarodowy Dzień Kobiet przez Międzynarodową Konferencję Kobiet w Kopenhadze. Od tego czasu jest on obchodzony corocznie na całym świecie
Co wręczyć kobiecie dnia 8 marca?
Najlepsze są szczere gesty, które nie stwarzają poczucia sztuczności i chwilowego zainteresowania tą okazją. W Polsce najpopularniejszą formą prezentu w Dzień Kobiet są kwiaty. W naszym obyczaju przyswojone jest wręczanie przez mężczyzn tego dnia znajomym kobietom – matkom, siostrą, żonom, znajomym, koleżankom z pracy oraz partnerką kwiatów i drobnych podarunków, najczęściej w postaci słodkości.
Najpopularniejsze kwiaty kupowane w dniu 8 marca oraz ich znaczenie:
Najpopularniejsze kwiaty kupowane w dniu 8 marca oraz ich znaczenie:
•czerwone róże – symbol miłości
•różowe tulipany - troska i sentyment
•fioletowe tulipany – władza, dostatek i bogactwo
•kolorowe gerbery – szacunek i podziw (najbardziej uniwersalne)
•białe goździki – niewinność, czyste intencje
•żółte frezje – radość i odnowa